Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Sposób ogrzewania to jedna z kluczowych rzeczy , którą musimy wybrać budując dom. Na rodzaj ogrzewania powinniśmy zdecydować się już na etapie projektowania, ze względu na różne wymagania projektowe i lokalowe. Od tego na jaki typ się zdecydujemy, zależy wysokość naszych rachunków za ogrzewanie, a także – co najważniejsze, prawidłowe ogrzanie całego domu oraz komfort późniejszego mieszkania.

Ogrzewanie podłogoweogrzewanie podlogowe

Coraz częściej osoby zastanawiające się nad wyborem systemu ogrzewania w domu, decydują się na ogrzewanie podłogowe. Instalacja ta posiada dużo zalet, które poprawiają komfort cieplny oraz powodują zmniejszenie kosztów eksploatacji ogrzewania. Brak efektu zimnej podłogi to jedna z takich cech. Dodatkowym atutem systemu jest brak widocznych elementów grzejnych, co pozwala na łatwą aranżację wnętrza domu. Prawidłowo zaprojektowana i wykonana „podłogówka”, umożliwia uzyskiwanie takiego samego komfortu cieplnego w pomieszczeniu przy temperaturach niższych o 1-2°C od temperatury otoczenia w porównywalnym pomieszczeniu wyposażonym w inny system grzewczy np. grzejniki. Dzieje się tak dlatego że ciepło przekazywane jest w znacznym stopniu przez promieniowanie, a nie jak ma to miejsce w przypadku tradycyjnych grzejników przez konwekcję. Instalacja ogrzewania podłogowego jest systemem niskotemperaturowym – oznacza to, że w rurach płynie medium o temperaturze 30-40 °C. Dzięki temu koszty eksploatacji „podłogówki” są niższe w porównaniu z tradycyjnymi systemami ogrzewania. Dodatkowo system ogrzewania podłogowego w połączeniu z pompą ciepła może chłodzić pomieszczenia latem, jest to tzw. pasywne chłodzenie.

podlogoweZalety ogrzewania podłogowego:

  • optymalny pionowy rozkład temperatury w pomieszczeniu (patrz rys. niżej),
  • oszczędność energii spowodowana niższą temperaturą czynnika grzewczego,
  • przekazywanie ciepła przez całą podłogę (promieniowanie) co powoduje odczucie wyższej temperatury w pomieszczeniu,
  • swoboda aranżacji wnętrza pomieszczeń,
  • zmniejszone unoszenie się kurzu, co powoduje iż instalacja przyjazna jest alergikom,
  • możliwość chłodzenia pomieszczeń latem.

Rozkład temperatur w pomieszczeniach ogrzewanych.

rozklad temperatury