Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Porównanie ogrzewania podłogowego oraz tradycyjnego (grzejnikowego)

 

Ogrzewanie podłogowe Ogrzewanie grzejnikowe
Poczucie komfortu cieplnego
Bardzo optymalny rozkład temperatur z punktu widzenia odczucia cieplnego przez człowieka (ciepło w pobliżu stóp,chłodniej w okolicy głowy) Niekorzysty rozkład temperatur w związku z powstawaniem tzw. termicznych poduszek (najwyższa temperatura przy suficie). Bardzo niekorzystne zjawisko w wysokich pomieszczeniach.
 podłogowka1  grzejniki1
Oszczędność energii 
  Ogrzewanie podłogowe doskonale nadaje się do współpracy z ekologicznymi źródłami ciepła jakimi są: pompy ciepła, kolektory słoneczne czy gazowe kotły kondensacyjne. Dodatkowym plusem jest fakt ze wymienione urządzenia mają wysoką sprawność co przekłada się w dużym stopniu na koszty eksploatacyjne.
W porównaniu z tradycyjnym ogrzewaniem komfort cieplny w pomieszczeniu uzyskuje się nawet przy temperaturze o 2°C niższej. Oszczędności w ogrzewaniu mogą sięgać nawet 15%.
  Grzejniki potrzebują wysokich temperatur zasilania. W sytuacji zastosowania urządzenia niskotemperaturowego należy zwiększyć rozmiary grzejników (standardowo grzejniki wymiarowane są dla temperatur zasilania i powrotu 75/65°C)
Poczucie komfortu cieplnego przy użyciu grzejników tradycyjnych uzyskujemy przy temperaturze ok. 22-23°C.
 Dowolność aranżowania wystroju wnętrza
Idealna dla dekoratorów i architektów wnętrz. Nieograniczona dowolność projektowania wnętrz. Istnienie grzejników powoduje ograniczenie w aranżacji.
Aspekty zdrowotne i higieniczne  
 Rozwiązanie niezwykle korzystne dla alergików - ze względu na niską temperaturę podłogi unoszenie kurzu praktycznie nie występuje. Instalacja jest łatwa w utrzymaniu czystości (nie ma zakamarków gdzie mógłby gromadzić się kurz). Instalacja niesprzyjająca alergikóm - zjawisko konwekcji powoduje rotację kurzu w pomieszczeniu. Zróżnicowane pod względem budowy grzejniki gromadzą w swych zakamarkach kurz i roztocza. 
 Automatyka pokojowa
Mozliwość regulacji temperatury w każdym pomieszczeniu poprzez regulatory przewodowe lub bezprzewodowe. Istnieje możliwość programowania cykli dobowych tygodniowych itp. automatyka pokojowa do ogrzewania podłogowego wiąże się z dodatkowymi kosztami instalacji (siłowniki, regulatory, okablowanie) W instalacji grzejnikowej stosuje się tradycyjne głowice termostatyczne. Regulacja odbywa się przez zmianę nastawy pokrętła głowicy (podziałka od 1 do 5 odpowiada odpowiedniej temperaturze w pomieszczeniu.
Chłodzenie
Instalacja podłogowa wraz z pompą ciepła może dodatkowo chłodzić pomieszczenia przy minimalnych kosztach eksploatacji (praca tylko pomp obiegowych) Mała powierzchnia grzejnika uniemożliwia nawet w najmniejszym stopniu uzyskanie efektu chłodu.