Porównanie ogrzewania podłogowego oraz tradycyjnego (grzejnikowego)

 

Ogrzewanie podłogowe Ogrzewanie grzejnikowe
Poczucie komfortu cieplnego
Bardzo optymalny rozkład temperatur z punktu widzenia odczucia cieplnego przez człowieka (ciepło w pobliżu stóp,chłodniej w okolicy głowy) Niekorzysty rozkład temperatur w związku z powstawaniem tzw. termicznych poduszek (najwyższa temperatura przy suficie). Bardzo niekorzystne zjawisko w wysokich pomieszczeniach.
 podłogowka1  grzejniki1
Oszczędność energii 
  Ogrzewanie podłogowe doskonale nadaje się do współpracy z ekologicznymi źródłami ciepła jakimi są: pompy ciepła, kolektory słoneczne czy gazowe kotły kondensacyjne. Dodatkowym plusem jest fakt ze wymienione urządzenia mają wysoką sprawność co przekłada się w dużym stopniu na koszty eksploatacyjne.
W porównaniu z tradycyjnym ogrzewaniem komfort cieplny w pomieszczeniu uzyskuje się nawet przy temperaturze o 2°C niższej. Oszczędności w ogrzewaniu mogą sięgać nawet 15%.
  Grzejniki potrzebują wysokich temperatur zasilania. W sytuacji zastosowania urządzenia niskotemperaturowego należy zwiększyć rozmiary grzejników (standardowo grzejniki wymiarowane są dla temperatur zasilania i powrotu 75/65°C)
Poczucie komfortu cieplnego przy użyciu grzejników tradycyjnych uzyskujemy przy temperaturze ok. 22-23°C.
 Dowolność aranżowania wystroju wnętrza
Idealna dla dekoratorów i architektów wnętrz. Nieograniczona dowolność projektowania wnętrz. Istnienie grzejników powoduje ograniczenie w aranżacji.
Aspekty zdrowotne i higieniczne  
 Rozwiązanie niezwykle korzystne dla alergików - ze względu na niską temperaturę podłogi unoszenie kurzu praktycznie nie występuje. Instalacja jest łatwa w utrzymaniu czystości (nie ma zakamarków gdzie mógłby gromadzić się kurz). Instalacja niesprzyjająca alergikóm - zjawisko konwekcji powoduje rotację kurzu w pomieszczeniu. Zróżnicowane pod względem budowy grzejniki gromadzą w swych zakamarkach kurz i roztocza. 
 Automatyka pokojowa
Mozliwość regulacji temperatury w każdym pomieszczeniu poprzez regulatory przewodowe lub bezprzewodowe. Istnieje możliwość programowania cykli dobowych tygodniowych itp. automatyka pokojowa do ogrzewania podłogowego wiąże się z dodatkowymi kosztami instalacji (siłowniki, regulatory, okablowanie) W instalacji grzejnikowej stosuje się tradycyjne głowice termostatyczne. Regulacja odbywa się przez zmianę nastawy pokrętła głowicy (podziałka od 1 do 5 odpowiada odpowiedniej temperaturze w pomieszczeniu.
Chłodzenie
Instalacja podłogowa wraz z pompą ciepła może dodatkowo chłodzić pomieszczenia przy minimalnych kosztach eksploatacji (praca tylko pomp obiegowych) Mała powierzchnia grzejnika uniemożliwia nawet w najmniejszym stopniu uzyskanie efektu chłodu.