Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Związki manganu występują w wodach równocześnie ze związkami żelaza w ilościach znacznie mniejszych i zwykle jego zawartość w wodzie nie przekracza kilku mg Mn/dm3. Mangan w wodzie pochodzi z gruntów obumarłych części roślin i zanieczyszczeń przemysłowych odprowadzanych do wód powierzchniowych.
Odmanganianie jest identyczne z procesem odżelazienia i często obydwa procesy prowadzone są w jednym urządzeniu.

Jeżeli pH wody jest >10, to zarówno odżelazianie i odmanganianie można przeprowadzić w jednostopniowej filtracji.

Proces utleniania manganu jest znacznie wolniejszym procesem niż utlenianie żelaza, dlatego bardzo często obserwuje się w przypadku stosowania instalacji jednostopniowych, redukcję żelaza do poziomu < 0,2 mg/dm3 przy nieznacznej lub nieznacznie zmienionej zawartości manganu.
To, czy żelazo i mangan uda się usunąć w jednym stopniu, zależy od wielu czynników: składu chemicznego wody, prędkości filtracji, rodzaju złoża filtracyjnego, wspomagania utleniania przez dodatek chloru lub nadmanganianu potasu, itp.

Często jedynym i pewnym sposobem wyeliminowania manganu z wody jest budowa drugiego stopnia filtracji, na który wchodzi woda pozbawiona żelaza na pierwszym stopniu. Taki układ zazwyczaj pozwala otrzymać wodę o zawartości żelaza i manganu poniżej wartości normatywnych.